Śmierć Brunona z Kwerfurtu
3 września, 1009Wraz z 18 misjonarzami poniósł śmierć męczeńską 14 lutego lub 9 marca 1009. Opis śmierci Brunona znany jest z łacińskiej relacji Hystoria de predicacione episcopi Brunonis, autorstwa mnicha Wiperta, który towarzyszył w wyprawie Brunona i jako jedyny ocalał.
Objęcie Giżycka przez Krzyżaków
1253Krzyżacy pod wodzą wielkiego mistrza Poppona von Osterna , obejmując we władanie okolice dzisiejszego Giżycka.
Budowa zamku
11 grudnia, 1285Hipotetyczna data budowy pierwszego zamku krzyżackiego Lotzenburg nad Niegocinem. Najprawdopodobniej była to drewniana strażnica, strzegąca granicznego pasa Wildnis i będąca bazą wypadową na ziemie jaćwieskie. Na zdjęciu przykładowa strażnica.
Wildhaus
1337Potwierdzone źródłowo istnienie krzyżackiego „Wildhausu” na przesmyku między Niegocinem i Kisajnem.
Niewola Kiejstuta
1361rycerz Heinrich Beler z zamku Lotzen współdowodzi wyprawą zbrojną, która nad jeziorem Ublik Wielki pojmała w niewolę wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta.
Zniszczenie zamku Lotzen
1365litewskie oddziały pod wodzą wielkiego księcia Kiejstuta (który zbiegł z krzyżackiej niewoli) zdobywają i niszczą zamek Lotzen.
Odbudowa zamku
1377Zamek Lotzen odbudowany w formie murowanej
Nowa Wieś – (Neuendorf)
1437hipotetyczna data pierwszego przywileju czynszowego dla Nowej Wsi (Neuendorf),powstałej przy zamku Lotzen.
Zniszczenie zamku podczas "wojny trzynastoletniej"
1455Odnowienie przywileju lokacyjnego
1475Kontur brandenburski Bernard von Balzhofen odnawia przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim dla Nowej Wsi (Neuendorf) przy zamku Lotzen; wieś posiada ok. 24 gospodarstwa chłopskie, kościół i trzy karczmy, przywilej połowu ryb w Niegocinie i obowiązek utrzymywania mostu przy zamku.
Parafię w Nowej Wsi obejmuje ks. Maciej z Brzostowa
1481Spalenie zamku
1520Podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej rycerze zakonni opuszczają nieprzystosowany do obrony zamek Lotzen, paląc go.
Sekularyzacja państwa zakonnego
1525- Sekularyzacja państwa zakonnego
- Nowa Wieś (Neuendorf) staje się częścią lenna polskiego króla w protestanckich Prusach Książęcych pod władzą księcia pruskiego Albrechta von Hohenzollerna
- zamek Lotzen siedzibą książęcego starosty.
Wzmianki o pierwszej szkole nad Niegocinem.
1529Przebudowa zamku Lotzen
1531- Parafię ewangelicką w Nowej Wsi obejmuje pastor Piotr Cenker.
- Przebudowa zamku Lotzen pod kierunkiem Christopha Romera z Królewca; budowla zyskuje renesansowe cechy architektoniczne.
- Połowa XVI w. – nazwa Nowa Wieś (Neuendorf) coraz częściej zastępowana jest nazwą Lotzen- dorf lub „Stadtlein” (miasteczko) Letzen; zdarza się tytułowanie nowowiejskiego starosty.
Prawa miejskie Lotzen
1573hipotetyczna data pierwszego przywileju miejskiego i nadania nazwy Lotzen od miana zamku.
Pierwszy szpital (przytułek dla ubogich) nad Niegocinem.
1581Prawa miejskie
15 maja, 1612Elektor brandenburski i regent Księstwa Pruskiego – Jan Zygmunt von Hohenzollern nadaje w imieniu chorego umysłowo księcia pruskiego Albrechta Fryderyka von Hohenzollerna prawa miejskie i pochodzącą od zamku nazwę Lotzen (spolszczaną przez mazurskich osadników na -Lec) osadzie nad jeziorem Niegocin.
Akt nadania pieczęci miejskiej przedstawiającej trzy leszcze na niebieskiej tarczy
26 maja, 1612Pierwszy burmistrz
1613Pierwszym burmistrzem miasteczka jest Paweł Rudzki (wnosząc z nazwiska burmistrza, jak też jednego z karczmarzy – Michał Prus, można domniemywać, iż w miasteczku dominował osadniczy żywioł mazowiecki z domieszką schrystianizowanej, tubylczej ludności pruskiej), mieszkańcy Lotzen budują ratusz (spłonął w 1822 r.).
Przebudowa zamku
1614Przebudowa zamku Lotzen na potrzeby książęcej rezydencji myśliwskiej trwała w latach 1613-1614
Zawalenie się starego kościoła
1633Pierwszy drewniany kościół ewangelicki na terenie Giżycka został wybudowany w czasach Reformacji. Nowa, większa i murowana świątynia powstała w 1633, a wieżę dobudowano do niej w 1642. Budynek został zniszczony w wyniku pożaru w 1686. Do odbudowy spalonego kościoła przystąpiono w 1709. W 1728 zakupiono do niego trzy dzwony różnej wielkości. 3 kwietnia 1822 miał miejsce pożar miasta, doszło wtedy do kolejnego zniszczenia budowli
List Władysława IV Wazy
7 grudnia, 1635 12:00 amList króla polskiego Władysława IV Wazy do magistratu „wiernego miasta Leca” z życzeniami i poleceniem zakwaterowania 200 żołnierzy.
Potop szwedzki
1655Książę pruski wiąże się sojuszem z królem Szwecji, odstępując swego lennego zwierzchnika – króla Polski; Lotzen staje się dla Polaków wrogim, heretyckim miastem.
Odnowienie przywileju miejskiego
8 lutego, 1669„wielki elektor” Fryderyk Wilhelm I-von Hohenzollern odnawia i rozszerza przywilej miejski Lotzen po „spustoszeniu tatarskim”.
Wielki pożar miasta
1686spłonęły 73 budynki wraz z kościołem.
Ulgi w czynszu
16981690 – 1698 – ulgi w czynszu oraz ogólnopruska kolekta (modlitwa i zbiórka kościelna) na potrzeby „spalonego miasta” Lotzen, zarządzona przez księcia pruskiego Fryderyka III von Hohenzollerna.
Królestwo Pruskie
18 stycznia, 1701- książę Fryderyk III von Hohenzollern koronowany w Królewcu, jako król Fryderyk I
- Lotzen staje się miastem w Królestwie Pruskim.
Pierwsza apteka w Lotzen
1708Wielka epidemia dżumy
17111709 -1711 wielka epidemia dżumy w Prusach, umiera ponad 800 mieszkańców miasta Lotzen. Miasto jest praktycznie wyludnione. W tej epidemii umierają pastorowie Jerzy Boretius i Daniel Pessarovius.
Treść historii Giżycka została pobrana z archive.org strony http://gizycko-lotzen.pl/nowa-podstrona. Obecnie (27.12.2018) powyższa strona nie działa i nie mam możliwości skontaktowania się z autorem. Jeżeli nim jesteś i uważasz, iż powyższa animacja łamie Twoje prawa autorskie – skontaktuj się ze mną.