Wężewo (Wensewen, 1938-45 Wensen), gmina Orzysz, powiat piski. Mostek przez miejscowych zwany krzyżackim. W 1915 roku, gdy wojska armii carskiej zostały już wypchnięte z terenu Prus Wschodnich postanowiono wzmocnić dwukrotnie atakowany w 1914 rejon tworząc Giżycką Pozycję Polową. Oprócz oczywistych umocnień i okolicznej infrastruktury łączności powstał również ten obiekt – mały most na niedużym cieku wodnym.
Krzyż na moście jest kamienna mozaiką i jest w niewiarygodnie dobrym stanie pomimo ponad 100 lat od jego wybudowania. Most ten jest w ciągłym użyciu przez pracowników leśnych i na moich oczach przez most przejeżdżał ciągnik z kilkoma wielkimi kłodami świeżo ściętego drewna z obciążeniem co najmniej kilku ton. Pozytywnie świadczy to o umiejętnościach budowniczych i jakości materiałów budowlanych. Prawdopodobnie most ten powstał żeby ułatwić budowę umocnień.
Po drugiej stronie mostu niż mozaika znajduje się kamień z wyrytym napisem:
Erbaut. v.a Fest-Telegr.
Bau-komp. 6
1915
Most ten w 1915 roku wybudowała 6. Festungs-Telegraphen-Baukompagnie, którzy później zmienili nazwę na Festungs- Fernsprech-Kompanie. Ta kompania zajmowała się łącznością też we Francji. 6 Kompania miała swoją bazę w Kolonii i niektórzy piszą, że byli też żołnierze z Wrocławia.
Do tej kompanii należał Friedrich Krauß. Z książki Groby i cmentarze I wojny światowej w powiecie Giżyckim napisanej przez M. Karczewską dowiadujemy się iż żołnierz ten został pochowany w Giżycku w grobie nr. 85 kwatery wojennej na cmentarzu miejskim. Żołnierz pochodził z Leun w Hesji i zmarł w lazarecie w wieku 31 lat.
Rynek zniszczony przez Rosjan w 1914 r. Szczytno (Ortelsburg), Prusy Wschodnie. Bardzo ciekawy feldpost żołnierza z Festungs-Telegraphen-Bau-Kompagnie Nr. 6 Twierdza Lötzen (Giżycko). Wypisana w miejscowości Kożuchy Wielkie (Groß Kosuchen) pod Giżyckiem, gdzie prawdopodobnie stacjonowała kompania. Wieś posiadała stację kolejową z zapleczem. Kartka nadana w listopadzie 1914 r. z Gizycka. Kartka pocztowa z serii “Der Krieg in Ostpreussen”. Wydawca Fritz Krauskopf, Königsberg.
Ost- und Westpreußischer Soldat 1870-1918
Zdęgówko (Sdengowen) koło Orzysza (Arys), na południe od Gizycka (Lötzen) Prusy Wschodnie. Obecnie część wsi Tuchlin. Miejsce walk z Rosjanami w trakcie obrany przedpól Twierdzy Boyen. W pobliże niemieckie fortyfikacje w okresu I wojny światowej. Grupa podoficerów i żołnierzy z Festungs-Telegraphen-Bau-Kompagnie Nr. 6. W tle budynek, w którym byli zakwaterowani. Na kamieniu napis “Sdengowen 1915”. Feldpost z 1915 r. nadany pocztą kolejową Arys-Sensburg.