Dla przeciętnego turysty, Mazury to jeziora, żagle i biwaki. Część odwiedzających kojarzy jeszcze miejsca takie jak Wilczy Szaniec, Mamerki, Śluzę w Sypniewie czy Twierdzę Boyen. Znane są zamki krzyżackie w Giżycku, Rynie, ale mniej turystyczne miejsca znają już tylko nieliczni.
Mazury to kawał wojennej historii obu wojen światowych, to Giżycka Pozycja Polowa, Giżycki Rejon Umocniony czy też Pozycja Jezior Mazurskich. Dość żeby powiedzieć iż tylko w najbliższej okolicy Giżycka powstało ponad 500 fortyfikacji. Mazury to dwie Bitwy Mazurskie, które zadecydowały w pewnym stopniu o Rewolucji Październikowej i miały tym samym ogromny wpływ na historię całego świata. Cicha kraina ukryta wśród jezior i lasów, nieznana szerzej ludziom, bo kto słyszał o “Mazurskiej Marnie”, czyli właśnie Zimowej Bitwie Mazurskiej? Historia Mazur to również Krzyżacy, ich zamki, a wcześniej Prusowie podzieleni na liczne plemiona. Okazuje się, że z czasów średniowiecza i wcześniejszych można znaleźć pozostałości w postaci np. grodziska czy zwyczajowej Świętej Góry. Dęby nie przetrwały, ale pozostały (podobno) kamienie ofiarne np. w postaci przerobionego na Pomnik Bojownikom o Polskość Ziemi Mazurskiej w Giżycku. Mazury to również znaleziska rzymskie czy rzeźbiona kość jelenia znaleziona przy wspomnianej już wyżej Popówce.
Staram się przedstawić mazurskie historie w formie opowieści o miejscach, które każdy może podejść i dotknąć. Znajdziesz tu nie tylko suche fakty takie jak daty, odnośniki do źródeł. Zależy mi na pokazaniu Mazur od strony również legend miejscowych takich jak np. czołg w jeziorze Popówka Mała, wsie gdzie ukrywali się członkowie AK czy w końcu historie o podziemnym mieście Kętrzyn.
Nie jestem historykiem ani przewodnikiem z licencją stąd moje wpisy mają raczej zachęcić do odwiedzenia danego miejsca, niż być miarodajnym miejscem na czerpanie rzetelnej i popartej naukowo historii.