Przejdź do treści

Miejsce jest znane pasjonatom historii – w tym miejscu są pozostałości grodziska. To co jest mniej znane to dwukomorowy schron w zboczu góry od strony jeziora Wojnowo.

Wejście do schronu

Schron ma dwa wejścia i dwie komory połączone ze sobą łącznikiem. Oba wejścia i komory są względem siebie lustrzanym odbiciem.

Długie ceglane wejście do schronu
Wejście do części betonowej schronu
Zamurowana strzelnica osłony wejścia
Łącznik pomiędzy komorami schronu

Schron jest wyjątkowym miejscem, powstał około 1925 roku, był modernizowany w 1936-39 na co wskazują ceglane wejścia. Na rysunku technicznym widać pierwotne przeznaczenie wgłębień w ścianie schronu – tam była strzelnica osłony wejścia. W ścianach haki, kantowniki i komin odprowadzający spaliny z kozy. Czymś w zimę musieli się grzać.

Tezę o czasie budowy z lat 20 popiera jeszcze jeden fakt, patrząc się na schron od przodu, w prawej komorze można zauważyć uszkodzony beton na ścianie, a tam zbrojenie. Z tego co udało mi się ustalić, zbrojenia w ścianach nie występowały do lat 20 XX wieku, co wyklucza czas budowy Pozycji Jezior Mazurskich czy Giżyckiej Pozycji Polowej.

W tym miejscu od jesieni 1914 do lutego 1915 były prowadzone zaciekle walki, do tej pory w okolicznych lasach doskonale widoczne są transzeje. Na samej Świętej Górze znajdowały się dwa lub trzy połowę punkty oporu, trochę dalej, też nad brzegiem w stronę północy, znajdowały się dwa stanowiska niemieckiej artylerii.

Do powstania wpisu wykorzystałem: M.Karczewski – Materiały do Archeologii Warmi i Mazur t.2, W.Rużewicz – Fortyfikacje Nowożytne Prus Wschodnich