Inselgelande czyli umocnienia Wyspy Giżyckiej to mało znany fragment historii umocnień pod Giżyckiem, przez wielu traktowany po macoszemu.
Sam do niedawna tak traktowałem ten teren ale dopiero przełom 2022 i 2023, a także sezon 2023 sprawił, że trzeba chcę bardziej przyjrzeć się tej okolicy.
Kamienie forteczne – jednak nie wszystko zostało jeszcze znalezione?
Na początku 2023r opisałem dwa kamienie graniczne rejonów Twierdzy Boyen. Podczas remontu kanału w Giżycku przez Wody Polskie został wykopany kamień forteczny Rejonu I nr 8. Więcej o tym możecie przeczytać na stronie Gazety Olsztyńskiej lub pod wcześniej wskazanym linkiem.
To była świetna jeżeli nie jedyna okazja żeby zgodnie z prawem ten kamień zmierzyć pod ziemią. Na 145 cm długości 105 znajduje się nad ziemią podczas gdy 40 cm długości ma zakopana płetwa.
“Nowe” kamienie forteczne
Nowe to oczywiście określenie na nowo zlokalizowane. Lokalizacje jednego podesłał kol. Mariusz, drugi znalazłem w materiałach śp. Wojtka Rużewicza.
Okazuje się iż w poprzednim poście prawidłowo wytypowałem istnienie kamieni „JR” w terenie i oba JR2 i JR5 znajdują się tam gdzie pokazuje mapa, czyli na prostych idących w stronę punktów RI, RII i RIII.
Patrząc na ten plan i porównując go do obecnych warunków terenowych to można pokusić się o szukanie kamieni:
- JR1, RI1, RII1
- RI2, RII2
- JR3, RI3, RII2, RIII3
RI4 juz szukalem- RI5
Po linii 6 i 7 raczej nic juz nie zostało, np. RI7 szukałem przy kanale i nie ma go. Tak samo było z RII8 – w kolący wyznaczonej przez mapę nie widziałem szukanego kamienia, ale za to były tam postawione domy, stąd założyłem, że kamień ten przepadł. Do czasu „wyjścia” JR2 i JR5 zakładałem, iż RI8 i JR4 są jedynymi kamieniami które przetrwały, ale teraz nie mam już takiej pewności i chciałbym powiedzieć klasyczne „sprawdzam”. Ale do tego będzie potrzebne „trochę” ludzi. Do sprawdzenia są krzaki pomiędzy Twierdzą, ul. Turystyczną, jednostką wojskową i brzegiem Niegocina, Teren wzdłuż brzegu Niegocina pomiędzy kanałami, teren za Twierdza (pomiędzy Niegocinem, kanałem i droga na Wilkasy), las pomiędzy drogą na Wilkasy i Piękną Górę i okolica Popówki Dużej aż po Almatur i okolice COS.
Inselgelande czyli obiekty Wyspy Giżyckiej z wielu lat jej rozbudowy.
Ale to nie wszystko co tam może się znaleźć. Teren ten to część tzw. Inselgelande czyli rozbudowy Twierdzy Boyen z lat 1913-14 (Biskup K. – Fortyfikacje XIX i XX-wieczne na obszarze województwa t1. s12.). Pozycje te są znane, ale nie mam ich udokumentowanych i przy okazji poszukiwań kamieni chciałbym je również znaleźć. Niedawno wypłynęła również mapa rosyjska z 1914r z doskonale widocznymi pozycjami łączności – to również chciałbym zweryfikować w terenie.
Ale to nie wszystko! W dokumentach i mapach można w tamtej okolicy dodatkowo znaleźć:
- Schrony z 1925r łamiące postanowienia traktatu Wersalskiego
- Podstawy pod FLAK
- Betonowe obiekty, których nie potrafię sklasyfikować, a w dostępnych opisach czegoś mi brak.
Teren Wyspy Giżyckiej nie jest mały, praktycznie na jej całym terenie „coś” działo się, stąd planuje zorganizować spacer po obiektach Inselgelande.
Chętnych do wzięcia udziału w spacerze śladami obiektów Wyspy Giżyckiej zapraszam 25 listopada 2023 na godzinę 9:00 do Warsztatu zbrojmistrza Twierdzy Boyen gdzie w formie prelekcji przedstawię co mam nadzieję znaleźć. Opiszę również czego możemy się spodziewać w wybranych miejscach i jak to udokumentować. Chętnych zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy w zakładce „Kontakt”, Messenger lub telefon.