Przejdź do treści

Łączność istniała zawsze w tej czy innej formie. Informacje były przekazywane na odległość za pomocą znaków dymnych, odpowiedniego ułożenia flag czy światłem. Obecna technologia również przesyła dane światłem w światłowodzie osiągając dzięki temu wysokie prędkości łącz internetowych.

FR 6 - Stręgielek
FR 6 – Stręgielek

W poprzednich wpisach opisałem schron FR 12 w Wierciejkach i FR 4 w Wężewie, które kolejno opisują pierwszy i trzeci typ schronów łączności z dokumentacji Międzyalianckiej Komisji Kontroli z 1927r. Schron łączności nr. 6 Giżyckiej Pozycji Polowej to nieduży jednoizbowy schron o wymiarach 2,5m na 3,5m i wysokości w największym miejscu 2,25m.

Schron położony jest w lesie na północ od Pozezdrza w Nadleśnictwie Borki na jednym ze wzgórz wzdłuż Sapiny. Warto się przyjrzeć kilku elementom. Na przeciwległej do wejścia ścianie znajduje się mocowanie naścienne – można podejrzewać po rozstawie śrub że wisiało tam coś dużego. Po jednej i drugiej stronie tej ściany z dziur wychodzą resztki kabli, niestety stalowy oplot z płaskowników jest rozplątany i cieżko po nich dojść do jakichkolwiek wniosków.

W przeciwieństwie do dokumentacji MKK schron jest obrócony o 90 stopni od wejścia, czyli na wprost nie mamy dłuższego wymiaru 3,5m tylko 2.5m. Do tej pory nie udało mi się znaleść innego przykładu na schron tego typu stad nie jestem w stanie określić czy kto popełnił błąd. Typy roboczo określam zgodnie z występowaniem na rysunkach technicznych, czyli:

  • Schron dwukomorowy wraz z centralą i pokojem dowódcy (np. FR 12)
  • Schron jednokomorowy
  • Schron jednokomorowy mały (np. FR4)
  • Schron jednokomorowy podziemny (np. FR 28 o którym jeszcze napiszę)

Nielicencjonowane wyprawy

Interesujesz się militariami Mazur? Mamy dla Ciebie ofertę wyprawy po bezdrożach Mazur!