Przejdź do treści
FR12 - Wierciejki
FR12 – Wierciejki

Łączność Giżyckiej Pozycji Polowej to jeszcze mocno nieznany obszar. Dopiero niedawno trafiłem na materiały z Kartoteki Miedzy alianckiej Komisji Kontroli z 1927r dokumentujące również mapy i rysunki techniczne.

We wstępie do artykułu Schron łączności “FR4” Giżyckiej Pozycji Polowej opisałem powody ukrywania łączności przed szerszym gronem użytkowników, stąd idei tej nie będę przepisywał. Jeżeli ktoś ma dodatkowe pytania, zapraszam do tego artykułu.

Bieżące opracowanie pokazuje schron F.R. 12 – pierwszowojenny schron łączności Giżyckiej Pozycji Polowej, w tym stanie – rarytas. Jest to typ największy ze schronów łączności GPP, dwukomorowy.

Schron łączności GPP, Wierciejki

Ościeżnica przy wejściu została wymontowana (co jest bardzo często spotykane w przypadku Giżyckiej Pozycji Polowej). W głównym pomieszczeniu łączności po lewej stronie korytarza od wejścia znajdują się doskonale widoczne korytarze kablowe, a także wmurowane drewniane kołki służące do montażu urządzeń służących do realizacji zadań łączności. Prawa strona przeznaczona dla dowódcy posiada również wmurowane w ścianę kołki drewniane, te również służyły do mocowań różnego sprzętu. Niestety obecnie nie znam szczegółów wyposażenia tych pomieszczeń.

Schron łączności nr12 (F. R. 12) – Wierciejki

Schron w bardzo dobrym stanie. Do tej pory widoczne na zdjęciu okiennice ruszają się na zawiasach. W środku nie ma śmieci i potłuczonego szkła co również w przypadku fortyfikacji mazurskich jest nagminnie spotykane. Kartoteka Giżycka w dokumentacji Alianckiej Komisji Kontroli przedstawia poniższe rysunki techniczne tego obiektu.

Na podstawie tych rysunków wykonałem ten model 3D w zewnętrznym serwisie Sketchup. W tym uproszczonym modelu nie uwzględniłem istotnych dla niektórych elementów jak np. korytarzy kablowych.