Przejdź do treści
Schron łączności nr4 (F. R. 4)
Schron łączności nr4 (F. R. 4)

Istotnym elementem każdej fortyfikacji jest system łączności mający na celu zapewnienie komunikacji pomiędzy żołnierzami, a dowództwem. Takie cele realizowały w przypadku Giżyckiej Pozycji Polowej (GPP) schrony łączności (fernsprecheraum) i telefonicznie komory kablowe. Informacje o łączności były traktowane jako tajne ponieważ przeciwnik odcinając kanał komunikacji odcinał dowództwo od możliwości reakcji i wiedzy o sytuacji w danym miejscu. Łączność pomiędzy żołnierzami, a dowództwem powinna być realizowana poufnie. Istotę tego faktu mogliśmy zaobserwować nawet w obecnych czasach. Na początku wojny na Ukrainie głośno było o wpadkach Rosjan. Np. siły ukraińskie podając się za zgubiony oddział poznali lokalizację sił rosyjskich dzięki czemu mogli skutecznie przeprowadzić ostrzał artyleryjski. Pod tym kątem u Rosjan nie zmieniło się dużo od czasów Wielkiej Wojny. 8. armia niemiecka prowadziła skuteczne działania miedzy innymi z powodu słuchania nieszyfrowanej rosyjskiej radiokomunikacji.

Schron łączności nr4 (F. R. 4)
Schron łączności nr4 (F. R. 4)

Mapy załączone do kartoteki Lotzen stworzonej na potrzeby Międzyalianckiej Komisji Kontroli w 1927r wspominają o wybudowaniu 58 schronów łączności czterech typów. W lasach w okolicy Wężewa występują 3 typy, poniżej film ze schronu łączności nr. 4 typu trzeciego.

Schron jest w stanie dobrym, na ścianach dobrze widoczne, wmurowane, drewniane kołki pozwalające na montaż wyposażenia schronu. Co widać na filmie – ze schronu zostały wyrwane stalowe ościeżnice, co nie jest specjalnie dziwne w przypadku mazurskich schronów.

Schron łączności nr4 (F. R. 4), widok ze środka
Schron łączności nr4 (F. R. 4), widok ze środka

Wygląd schronu jest charakterystyczny dla okresu Wielkiej Wojny, solidny beton, grube ściany, łukowe wykończenia sufitu przypominają inne niemieckie fortyfikacje z tego okresu.

Inny ze schronów łączności typu pierwszego o numerze FR12 można obejrzeć w innym moim wpisie pod adresem Pierwszowojenny schron łączności – Wierciejki .

Zapraszam do odwiedzenie mojego kanału na Youtube. Powoli pojawiają się tam filmy z eksploracji nie tylko fortyfikacji mazurskich.